Yeni Bir İş Kurmak İsteyenler İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hepimizin kendi işini kurma hayalleri vardır. İster kendi işlerinizi yapmak, ister bağımsız olarak çalışmak ya da bir aile işletmesi kurmak isteyin. Küçük bir işletme açma kararı önemli bir karardır. Bu kadar çok seçenek ve bu kadar az zaman varken, girişimcilerin işe başlamaktan bunalması çok kolay. Aşağıdaki ipuçları bu süreçte size rehberlik edecek ve yeni girişiminizin başarılı olmasını sağlamaya yardımcı olacaktır:

1. Ürününüz veya hizmetiniz ne olacak?

Bu, bir işe başlamadan önceki en önemli adımdır. Büyük olasılıkla, bunu bir iş haline getirmeyi düşünmeden önce bu kısmı çözdünüz. Ancak, hangi ürün veya hizmeti sunmak istediğinizden emin olmak istersiniz. Çünkü hedeflediğiniz müşteri türlerini, işinizi nasıl pazarlayacağınızı ve hangi personele ihtiyaç duyulduğunu belirleyecektir.

2. Ne kadar para biriktirdin

Küçük bir işletme açan birçok girişimci önce birikimlerini kullanacaktır. Bu dikkate alınması gereken önemli bir adımdır. Başlangıç ​​maliyetlerini (yani pazarlama, yasal ücretler) ve müşterilerin ürün veya hizmetinizi satın almaya başlaması için gerekebilecek ek süreyi karşılayacak kadar para biriktirmiş olmanız gerekir.

Küçük bir işletme açmadan önce, ilk maliyetler için yeterli miktarda para biriktirmeniz gerekecektir. Bu fon olmadan açılmak mümkün olsa da, öncelikle bu ihtiyaçları karşılarsanız başarı şansınız daha yüksek olur.

3. Toplumda buna ihtiyaç var mı?

Bir ürün veya hizmeti ilk sunan siz olsanız bile, bu otomatik olarak insanların onu isteyeceği anlamına gelmez. Topluluğunuzu araştırın ve başkalarının fikrinize ilgi gösterip göstermediğini öğrenin. 

4. Rakipleriniz kimler ve onların sunmadığı neler sunabilirsiniz?

Ürününüze veya hizmetinize karar verdikten sonra, diğer işletmelerin neler sunduğuna bakmanın zamanı geldi. Bu kısım önemlidir. Çünkü şu anda bu pazarda başka kimse olmasa bile müşterilerin bir kez geldiklerinde sizi onlarla kıyaslamayacağı anlamına gelmez. Ayrıca, her işletmenin bir tür rekabeti vardır. Doğrudan rakiplerinizin kim olduğunu ve işinizi neyin farklı kıldığını bulmanız gerekir.

5. Bunu vermek için yeterli zamanınız, enerjiniz ve kaynağınız var mı?

Kendi işinizi kurmak zor bir iştir. Zaman, enerji ve kaynak gerektirmektedir. Müşterilere sunmayı planladığınız şey konusunda tutkulu olsanız bile, bu ilk birkaç ayın kolay olacağı anlamına gelmez. Ayrıca, hayatınızın bu noktasında, yeni bir girişime başlamak için her şeyinizi vermeye yetecek kadar istekli olup olmadığınızı kendinize sormalısınız.

Yeni bir iş, başarılı olmak için çok fazla zaman, enerji ve kaynak gerektirir. Müşterilere sunmayı planladığınız şey konusunda tutkulu olsanız bile, ilk birkaç ayın kolay olacağı anlamına gelmez.  Geleceğinizi ve başarınızı siz belirleyeceksiniz! 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.