Veri gizliliği nedir ve çevrimiçi işletmeler için neden önemlidir?

Veri gizliliği düşündüğünüzden çok daha önemlidir. Online bir işletme işletiyorsanız, bunun nedenini bilmeniz gerekir.

Veri gizliliği nedir?

Veri gizliliği veri korumanın bir bileşenidir. Bir şirketin erişimi olan verilerin nasıl toplanması, saklanması, yönetilmesi ve üçüncü taraflarla paylaşılması gerektiği ile ilgilidir. Ayrıca, ülkenizin geçerli gizlilik yasalarına uymakla da ilgilidir. Ek olarak, veri gizliliği, kamunun gizlilik beklentisiyle ilişkilidir.

Veri gizliliğinin üç temel unsuru ise şunlardır:

  • Kişisel verilerin uygun şekilde toplanması, işlenmesi, işlenmesi ve paylaşılmasına ilişkin prosedürler.
  • Veri koruma yasalarına uymak.
  • Bireyin yalnız bırakılma ve kişisel verileri üzerinde kontrol sahibi olma hakkı.

Mutlu Müşteriler İstiyorsanız, Veri Gizliliği Önemlidir

Müşteriler, çevrimiçi şirketlerden giderek daha fazla şeffaflık ve güven talep ediyor. Bilgilerinin nasıl kullanıldığını öğrenmek ve nasıl kullanıldığı üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmak istiyorlar. Gizlilik, çoğu müşteri için çok önemlidir. Müşteri güvenini sağlayarak satışlarınızı artırmak istiyorsanız, müşteri verilerini nasıl kullandığınız ve korumak için attığınız adımlar konusunda açık olmanız çok önemlidir. Müşterilere, verilerini nasıl kullanabilecekleri konusunda daha fazla kontrol verebilirseniz, bu daha da iyidir. Müşteriler daha bilinçli hale geliyor. Satın alma yapıp yapmayacaklarını kararlaştırmak için şirketlerin veri gizliliği politikalarını daha fazla araştırıyorlar. Çevrimiçi işletmelerin, kimlik hırsızlığı korumasını sağlamasını bekliyorlar.

Çoğu müşteri, çevrimiçi alışverişlerini kolaylaştırmak için bazı bilgileri paylaşmaktan mutluluk duyar. Örneğin, çoğu müşteri konumları ve hangi sosyal medya platformlarını kullandıkları gibi bilgileri paylaşmaktan mutluluk duyar. Ancak müşteriler, diğer veri öğelerinin tamamen korunmasını ve üçüncü taraflarla paylaşılmamasını istiyor. Müşterilerinizin gizliliğine önem vererek, nihayetinde güçlü bir marka.

Markanızı Geliştirmek İstiyorsanız, Veri Gizliliği Önemlidir

Yapılan bir araştırmaya göre, kuruluşların %46’sı bir gizlilik ihlali yaşadıktan sonra itibarlarına ve marka değerlerine zarar verdi. Bu, veri gizliliğinin çevrimiçi işletmeler için neden önemli olduğunu göstermenin bir yolu olmalı. Çevrimiçi şirketiniz, tüketicilerinin gizliliğine önem verdiğini ve sürekli olarak en iyi gizlilik uygulamalarını takip ettiğini şeffaf bir şekilde gösterdiğinde, müşterileriniz şirketinize güvenecek. Böylece ona duygusal olarak bağlanacaktır. Buna karşılık, bu marka değerinizi büyük ölçüde artıracaktır.

Büyük Para Cezalarından Kaçınmak İstiyorsanız, Veri Gizliliği Önemlidir

Veri gizliliği yasaları söz konusu olduğunda, kesinlikle kurallara uyduğunuzdan emin olmanız gerekir. Çevrimiçi işletmeniz, faaliyet gösterdiğiniz yerlerin yasal gerekliliklerine uymuyorsa, yasaları çiğnemiş olursunuz. Çoğu işletme için bu cezalar, batmak anlamına gelir. Ayrıca, yatırımcıların ve bağlantıların artık size güveni kalmadığı için başka bir iş kurmayı daha da zorlaştırır.

Rakiplerinize Karşı Avantaj Elde Etmek İstiyorsanız, Veri Gizliliği Önemlidir

Müşterilerinize, işletmenizin verileri toplama, işleme ve paylaşma şeklinize gerçekten önem verdiğini ve bu konuda şeffaf olduğunu gösterebilirseniz, önemli bir avantaj elde edersiniz. Ne de olsa, birçok çevrimiçi şirket, yasal olarak kurtulabilecekleri kadar veri satmakla ve daha derin pazarlama stratejileri için verileri kullanmakla daha fazla ilgileniyor. Bu nedenle müşteriler, verilerini hangi çevrimiçi şirketlere verdikleri konusunda çok dikkatlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.