TikTok Yerel Reklamlar Kullanımına Hazır Mısınız?

Genellikle büyük sosyal medya platformlarının öncelikle büyük pazarlama bütçeleri olan büyük markalar tarafından kullanıldığı düşünülür. Gerçek şu ki, küçük ve orta ölçekli işletmeler de bu rekalm hizmetlerini kendi kampanyaları için kullanabilir. Markalar, TikTok gibi uygulamaları kullanarak artık her zamankinden daha fazla potansiyel müşteriye ulaşabiliyor. Tiktok yerel reklamlar da işte tam burada devreye girecek.

TikTok’un işletme hesapları için yeni Coğrafi Etiketleme stratejilerini uygulamaya başlayacağına dair uzun zamandır gelen haberler sonunda gerçek oldu.

Markalar, artık bulundukları yere göre kullanıcılara hangi içeriğin gösterileceğini kesin olarak belirleyebilecek. TikTok’un bu yerel reklam hamlesi, daha kişisel hale gelen yerel pazarlama stratejilerinin kapısını açmaktadır.

Zaman ve kaynaktan tasarruf etmek, her pazarlama kampanyasının hedefi olmalıdır. Sonunda TikTok’a gelen bu yerel hedefleme seçenekleri ile Tiktok çok daha verimli bir duruma geldi.

Daha iyi kampanyalar için Tiktok yerel reklamlar kullanımı

TikTok reklamcılık evrensel olarak harika olsa da bazı endüstriler için yerel hedefleme çok daha değerlidir. Örneğin yağmurluk gibi mevsimlik ürünler yapan markaları ele alalım. Bu ürünlere olan talep kış mevsiminde yüksek olmakla birlikte, bazı bölgelerde yaz ve ilkbahar aylarında minimum seviyeye düşmektedir.

Yerel reklamcılık, tüm sezon boyunca daha yağışlı iklime sahip bölgelerdeki veya bu tür yağmurluk ihtiyacının yüksek olduğu yerlerdeki kullanıcılara ulaşma şansı verir. Bu sayede tüm yıl boyunca dengeli satış rakamları yaratırsınız.

Ancak, mevsimlik olmayan ürünlere bel bağlamayan işletmeler, yerel reklamcılığı da kendi avantajlarına kullanabilirler. Belirli coğrafi bölgelerden kullanıcılar için farklı açılış sayfaları oluşturarak, hizmetlerinizi ve tekliflerinizi onların ilgisine göre ayarlayabilirsiniz. Hedef kitlenize ulaşmak için daha fazla seçeneğiniz olacağından, bunu daha küçük bir bütçeyle yapabileceksiniz.

Telefonunuzdan başka bir şey olmadan harika  videolar oluşturun

TikTok, video oluşturma yazılımı sayesinde, kullanıcıların çok sayıda filtre, resim, şablon ve müzik kullanmasına olanak tanır. İçeriğinin çok çeşitli olmasından etkilenmemek imkansızdır. Viral video kampanyaları oluşturmak için artık bir stüdyoya ihtiyacınız kalmadığı gerçeğinden bahsetmiyorum bile.

TikTok’ta bir numaralı göreviniz her zaman kullanıcıların paylaşmak isteyeceği heyecan verici ve eğlenceli içerikler oluşturmak olmalıdır. 

Hedef kitlenize en kolay yoldan ulaşın

Amacınız belirli bir insan grubuna ulaşmak ve uzun süreli bir izlenim bırakmaksa, yaklaşımınızda yaratıcı olmanız ve farklı stratejileri denemeniz gerekecektir. Influencerlara ulaşmak tam da ihtiyacınız olan şeydir. Bu TikTok kullanıcıları geniş bir takipçi kitlesine sahiptir. Yani markanızı doğrudan kitlelere sunabilirler. Artık büyük reklam panolarına ve reklamlara gerek yok. Kimsenin görmek istemediği reklamlarla insanları rahatsız etmek için para harcamaktan daha iyi değil mi?

Yerel Influencerlardan Yararlanın

TikTok, geniş bir influencer topluluğa sahiptir. Bu içerik oluşturucuların çoğu yerel takipçilere sahiptir. Yerel bir bölgeyi hedefliyorsanız, o bölge için en çok takipçiye sahip içerik oluşturucuları bulun. Bu içerik oluşturucuların işletmeniz için, aradığınız alandaki kitleye doğal olarak ulaşacak TikTok’lar yapmasını sağlayacaktır. 

Tanıtmaya çalıştığınız ürünle insanların ilgilenmesini sağlayın

Başarılı bir iş yaratmak için üstesinden gelmeniz gereken birçok engel var. Ancak her şeyden önce markanızın yerel varlığını oluşturmanın bir yolunu bulmanız gerekiyor. Ürün ve hizmetlerinizle ilgili heyecan ve anında tanınırlık yaratmazsanız, asla sürdürülebilir bir iş modeli oluşturamazsınız.

Sosyal medya pazarlaması, böyle bir görevi başarmanıza yardımcı olacak muazzam bir araçtır. Facebook ve Instagram yıllardır pazarlamacıların tercihi olurken, TikTok yeni bir rakip olarak ortaya çıktı. Artık TikTok yerel reklamlar sunabildiğine göre, dikkate alınması gereken bir güçtür.

Aslında, bu iki platformla karşılaştırıldığında TikTok bazı çarpıcı sonuçlar elde ediyor. Örneğin, Facebook ve Instagram’da viral gönderiler, sayfayı henüz takip etmemiş kullanıcıların yalnızca %5’i tarafından görülür. Ama TikTok ile bu sayı %18’e fırladı! Daha fazla sayıda görüntüleme, pazarlama ve satış rakamları için daha fazla imkan sağlar. Bu yüzden işletmelerin her zaman amaçladığı şey de budur.

Daha küçük bir bütçeyle Tiktok yerel reklamcılık kullamına en kısa sürede başlayın

TikTok’ta yerel olarak reklam vermeye başlamak için on binlerce lira harcamanıza gerek yok. TikTok, bütçenizin sınırları dahilinde harika sonuçlar elde edebileceğiniz bir yerdir. TikTok’ta yerel pazarlama ile ne yaptıklarını bilen bir ajans gereken tek şeydir. Şimdi Tiktok reklamları kullanmaya geçmenin tam vakti!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.