Sosyal Medya Metrikleri İle Başarıyı Nasıl Ölçeriz?

Sosyal medya metrikleri söz konusu olduğunda, başarılarınızı nasıl ölçeceğinize ve bir sonraki sefer daha iyisini nasıl yapacağınıza dair kesinlikle üst düzey bir görüşe sahip olmak istersiniz. Artık markanızı bir sonraki seviyeye taşımak için ihtiyacınız olan şeyin bir sosyal medya pazarlama planı olduğuna karar verdiniz. Bir sosyal medya planı da oluşturdunuz. Şimdi KPI’larınızı belirleme zamanı.

KPI nedir?

Temel Performans Göstergesi (KPI), bir pazarlama kampanyasının veya stratejisinin performansını anlamak için hangi ölçülebilir eylem öğelerini kaydedebileceğimizi ve izleyebileceğimizi tanımlamak için pazarlama dünyasında kullandığımız bir terimdir.

 Dönüşümler web sitesi performansını belirlemek için birincil KPI’mız olacak. Bunun haricinde yeni kullanıcılar veya tıklama oranı da kullanabilir.

Dönüşümleri diğer tüm kullanıcı davranışlarından veya eylemlerinden daha fazla önemsememizin nedeni, dönüşümün web sitesinden işletmenize gönderilen bir potansiyel müşteri olmasıdır. Bu aslında bankadaki paraya eşit olan şeydir.

Siteniz ayda 10.000 yeni kullanıcıya sahip olabilir, ancak 10 tanesinden bile iletişim bilgisi alamazsanız, iyi bir iş çıktığını düşünmüyoruz.

Bir web sitesinin KPI’sının sosyal medya ile ne ilgisi var?

Her şeyden önce, işletmenizin web sitesi, web üzerindeki dijital dükkanınızdır. Bir web sitesi olmadan, hizmetleriniz hakkında bilgi almak ve insanların sizi anlamalarına yardımcı olmak daha zordur.

Ancak, marka bilinirliğinin ötesinde, web sitelerinin yeni potansiyel müşteriler için sosyal medyadan (veya bu konuda başka herhangi bir pazarlama aracından) çok daha yüksek bir dönüşüm oranı vardır.

Bunun nedeni, bir kullanıcının niyetidir. Bir web sitesinde, sosyal medyadakinden çok daha farklıdır.

Kullanıcı niyeti nedir?

Bir kullanıcı web üzerinde sebepsiz tek bir işlem bile yapmaz. İster gönderinizle etkileşime girmek, istersize doğrudan mesaj göndermek veya web sitenizi ziyaret etmek olsun. Kullanıcı illaki bir şeyler yapmak ister. Bir “sorunları” var ve bir çözüme ihtiyaçları var.

Örneğin:

Sorun: “Geçen gün aldığım şık takım elbiseyi tamamlayacak yeni bir saat istiyorum!”

Çözüm: X marka şık Y model saatlerde indirim yapıyor!!

Her işletme, bir sorunları olmasa bile, kullanıcıların çözümlerini aktif olarak istediklerine inanıyor. Ölçtüğünüz tek sosyal medya metriği dönüşüm oranıysa, muhtemelen sosyal medyada çok fazla başarı elde edemezsiniz.

Bu gerçeği kendinize ne kadar çok hatırlatabilirseniz, sosyal medya metriklerinizi belirleme konusunda o kadar donanımlı olursunuz.

Sosyal medya KPI’larınızı nasıl belirleyebilirsiniz?

Dönüşümlerinizi ölçmek çok önemlidir. Şirketinizin ilk etapta sosyal medyaya yatırım yapmasının gerekip gerekmediği konusunda üst düzey kararlar almak için bakmanız gereken şey budur.

Ancak, sosyal hesaplarınızı mikro analiz etmenize ve neyin işe yarayıp neyin yaramadığını belirlemenize yardımcı olacak birkaç sosyal medya metriği daha var.

Başlıca Sosyal Medya Metrikleri

Erişim

Nerede: Sosyal Medya Platformunuzun Analitik Panosu

Erişim, gönderinizi gören toplam kişi sayısını bize bildiren bir sosyal medya metriğidir. Erişimi daha spesifik KPI’lara da bölebilirsiniz:

• İzlenimler: bir içeriğin görülme sayısı. Bu, aynı kullanıcıyı birden fazla içerebilir.

Ortalama Gösterim Sayısı: Tek bir kullanıcının tek bir içeriği ortalama görme sayısı.

Dolayısıyla, erişiminiz 100 ve gösterimleriniz 120 ise, bu, her kullanıcının tek bir içeriği ortalama 1,2 kez gördüğü anlamına gelir. Hedef kitlenize ve ürettiğiniz içeriğin türüne bağlı olarak, genellikle erişim ve gösterimlerin yaklaşık olarak aynı olmasını isteriz.

Katılım

Nerede: Sosyal Medya Platformunuzun Analitik Panosu

Çoğu sosyal platform, “katılımın” bir anlam ifade ettiğini düşünür. bir kullanıcının bir içerik ile etkileşime girdiğini gösteren herhangi bir işlemdir.

Sosyal medya metrikleri söz konusu olduğunda bazı yaygın katılım biçimleri:

  •  Beğeniler veya “artı oylar”
  •  Paylaşımlar veya “retweetler”
  •  Yorumlar
  • Tıklamalar

Katılım, içeriğinizin bir kullanıcı için ilgi çekici ve ilgi çekici olup olmadığını belirlemeye yardımcı olabilir.

Katılımınız düşükse, kullanıcıların katılımını sağlayacak şekilde daha fazla sosyal içerik oluşturmayı deneyin. Açık uçlu bir soru sorun. Bir anket başlatın ve insanların gerçekten etki yaratacak bir şeye oy vermesine izin verin. Hatta bir çekiliş yapın.

Etkileşiminizin düşük olmasının bir diğer nedeni de çok fazla paylaşımda bulunmanızdır. Gönderme sıklığınızı %25 oranında azaltmayı deneyin ve bunun işe yarayıp yaramadığını görün. Eğer öyleyse, bu miktar sizin yeni normaliniz olur.

Edinme

Nerede: Google Analytics

Google Analytics’teki kaynak / aracı raporu, kullanıcıların web sitenize tam olarak nereden geldiklerini size söyleyebilir. Buradan, dönüşüm veya terk etmeye giden yolu takip edebilirsiniz.

Bu, tüm sosyal medya çabalarınızı tek bir yerde görmenize ve karşılaştırmanıza yardımcı olacaktır. Facebook, Twitter’dan daha iyi performans gösterdi mi, Instagram’dan daha mı iyi performans gösterdi? Kontrol edene kadar bilemezsiniz!

Etki

Nerede: Sosyal Medya Planlama/Analiz Programınız

Piyasadaki sosyal medya metriği ve yönetim teknolojisindeki artışla birlikte, Sosyal Dinleme, işletmeniz için sosyal medyayı ölçmenin ayrılmaz bir parçası haline geldi.

2021’de artık müşteri etkileşimi perspektifinizi kendi profiliniz veya içeriğinizle sınırlamak zorunda değilsiniz. Gelişmiş sosyal teknoloji ile, sizi etiketlemeseler bile, sizin hakkınızda kimin ne zaman konuştuğunu görebilirsiniz.

Hashtag’leri hem kullanıcı hem de işletme olarak takip edebilirsiniz. Platform genelinde ilham verdiğiniz aktiviteyi takip edebilmeniz için kendi hashtag’lerinizi oluşturduğunuzdan emin olun!

Hacim

Nerede: Sosyal Medya Planlama/Analiz Programınız

Bazı sosyal medya platformlarında, işletmenizin rakiplerinize göre hacim payına ilişkin verileri gerçekten görebilirsiniz (Twitter en fazla veri ve ayrıntıyı sunar).

Yanıt Oranı

Nerede: Sosyal Medya Platformunuzun Analitik Panosu; Herkese Açık Profil Sayfanız

Yanıt oranı, içeriğinizin göstergesi olan bir sosyal medya metriğinden çok, kendi performansınızın bir ölçüsüdür. Ancak etkileşimi uzun vadede iyileştirmenin anahtarı olur.

Bir müşteriye yanıt vermek için ortalama 24 saat beklerseniz, o kullanıcıyı 2 saat içinde yanıt veren başka bir şirkete göre potansiyel müşteriye dönüştürme olasılığınız çok daha düşüktür.

Sosyal medya hesaplarınızı izlemek için fazla zamanınız olmasa bile, genel sosyal medya performansınızı ve kullanıcılarınızın markanızla nasıl etkileşim kurduğunu ve algıladığını hesaba katmak için yanıt oranınızı anlamak isteyeceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.