Kripto Para Dolandırıcılıklarına Karşı Bilinmesi Gerekenler

Bir parçası olduğunuzda, kripto para birimleriyle ilgili işlemlerin içerdiği riski tanımanız uzun sürmez. Bu riskin nedeni piyasanın oynaklığı ile ilgili değildir.

Dolandırıcılık çevrimiçi alanda çok yaygın hale geldi. Hatta kripto para birimi borsaları bundan çok uzak değil. Farklı borsa ve startuplara yatırım yaparken kripto para birimindeki yatırımlarınızı kaybetme olasılıklarının farkında olmalısınız.

Uzmanlar, yatırımlarınız sırasında kripto para birimi girişimlerinin ve şirketlerinin blockchain tarafından desteklenmesini sağlamanız gerektiğini düşünüyor. Bu yatırımların detaylı işlem verilerini takip etmenize yardımcı olur. Ayrıca gerçek sorunları çözebilecek işletmeleri olup olmadığını da doğrulayabilirsiniz.

Kripto para ticaretine izin veren bu tür kuruluşlar, ICO ve dijital para likidite kurallarını belirtmelidir. Yatırım yapmaya çalıştığınız startup’ta bazı özellikler eksikse, iyice düşünün. Bu makale, yaygın dolandırıcılıklara ve bunların kurbanı olmanın yollarına bir göz atıyor.

İddialı Web Siteleri

Çoğu zaman, çok fazla uzmanlığa sahip bir kripto uzmanının sağlam bir ipucunu takip ediyor olabilirsiniz. Yine de yanlışlıkla sahte bir siteyi ziyaret ederek mağdur olabilirsiniz. Orijinal şirketlere benzeyen çok sayıda web sitesi ortaya çıktı.

Küçük kilit simgesini görürseniz ve site adresinde HTTPS eksikse, web sitesini daha derinlemesine incelemeyi yeniden düşünmelisiniz. URL çubuğunun yanında bulunan bu özelliklerin ikisi de güvenliği gösterir. Hatta bazen bu bile yeterli olmaz. Dolandırıcılar, genellikle O harfi yerine sıfır kullanır ve sahte bir URL oluşturur. 

Google arama ile siteye ulaşmaya çalışırken sahte bir internet sitesinin reklamına tıklayabilirsiniz. Tarayıcıya tam URL’yi yazmayı seçerek bu tür sahtekar web sitelerinden kaçınabilirsiniz. Hatta devam etmeden önce de bilgileri iki kez kontrol etmelisiniz.  

Günümüzde kripto para kurtarma şirketleri de var. Bu, dolandırıcılardan parayı geri almaya yardımcı olur. Bu tür kuruluşlar, ilgili bilgileri toplayarak ve dava tarihlerini takip ederek dava açılmasına yardımcı olur. Dolandırıcılarla uğraşma ve kripto para dolandırıcılığından para kurtarma konusunda deneyim sahibidirler. Ama ne yazık ki bildiğimiz kadarıyla ülkemizde bu işi yapan bir şirket yok.

Cep Telefonlarındaki Sahte Uygulamalar

Dolandırıcılar genellikle Apple App Store ve Google Play Store’dan indirilebilen sahte uygulamalar kullanır. Bununla birlikte, marketler bu tür uygulamaları hızlı bir şekilde tanımlayabilir ve bunları kaldırmak için adımlar atabilir. Ancak o zamana kadar birçok sonucu etkilerler. Bitcoin Haber raporlarına göre, binlerce insan zaten bu tür sahte kripto para uygulamalarına abone olmuş durumdadır.

Android’de bu tür dolandırıcılık riski daha yüksek olsa da, her yatırımcı olasılığın farkında olmalıdır. Uygulama adında bariz yazım hataları olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Markanın yanlış bir logosu veya renk değişikliği var mı? Bunları kontrol etmek için öncelikle orjinal uygulamayı iyi tanımalısın.

E-Posta Dolandırıcıları

Büyük bir kripto para şirketinden bir e-posta aldığınızda, yatırım yapmaya karar vermeden önce dikkatli olmalısınız. E-posta orijinale benziyor mu ve marka aynı mı? Dolandırıcıların bu tür sahte e-posta ve web sitesi tekliflerine kanmaktan kaçınmalısınız. E-postanın tüm ayrıntıları kontrol etmek için zaman ayırmaktan çekinmeyin. Yoksa büyük kayıplar yaşarsınız.

Sosyal medya

Size kripto para birimleriyle ilgili kötü niyetli teklifler verebilecek bir sahtekar veya botu yanlışlıkla takip ediyor olabilirsiniz. Facebook veya Twitter gibi popüler sosyal ağ sitelerinden gelen hiçbir yatırım ipucuna güvenmemelisiniz.

Bu tür çevrimiçi platform ipuçlarını takip ederken paranızı geri alamama şansınız çok yüksektir. Yorumlar bölümündeki kişilerin katılımının yüksek olması nedeniyle bu tür tekliflere kapılmamalı ve ekstra dikkatli olmalısınız. Özellikle bu tarz manipüle işlerini yapan şirketler bile olduğunu bilmelisiniz.

Gördüğünüz gibi, insanların çevrimiçi olarak kripto para dolandırıcılığına kapıldığı pek çok vicdansız yol var. Siz de bu gibi dolandırıcıların ağına düşmemek için her zaman dikkatli olun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.