IP Adresi Neleri Gösterebilir ve Nasıl Gizlenir?

IP adresiniz bir internet kullanıcısı olarak sizinle ilgili birçok şeyi ortaya çıkarmaktadır. Benzersiz bir kimlik numaranız olduğu gibi, internet özellikli cihazınızın da benzersiz bir kimlik numarası vardır. Kısacası bir IP adresi.

IP, İnternet Protokolü anlamına gelir ve cihazınızın internetteki benzersiz tanımlayıcısıdır. IP’niz sizin hakkınızda birçok şey söyler. IP’nizin sizin hakkınızda neler ortaya çıkarabileceğinden ve onu korumak için yapabileceğiniz şeylerden bahsedelim.

IP adresi kişisel bilgilerinizi ifşa ediyor

IP adresinizin sizin hakkınızda ortaya çıkarabileceği şeylerden biri de coğrafi konumunuzdur. Telefon numaranız veya adınız gibi kişisel bilgilerinizi içermese de alan kodunuzu, posta kodunuzu veya şehrinizi gösterebilir.

Başka bir deyişle, üçüncü taraflar nerede bulunduğunuzu ve internet bağlantınızın nereden geldiğini öğrenmek için IP’nizi kullanabilir. Web’e bağlanmak için her yeni yönlendirici veya yeni bir konum kullandığınızda IP’lerin değişmesinin ana nedeni budur.

Üçüncü taraflar, coğrafi konumunuzun yanı sıra, ISS’nizin adı ve konumu ile çevrimiçi etkinliğiniz veya kişisel ve özel bilgileriniz gibi diğer bazı şeyleri de öğrenmektedir. İnternete her bağlandığınızda, IP’niz, internete bağlı cihazlarınızın IP’lerini depolayan yönlendiricinizin adresini ortaya çıkarır.

Çevrimiçi yaptığınız her eylem dijital bir ayak izi bırakır. IP, çevrimiçi dünyaya erişmenizi sağlar. Sorun şu ki, çevrimiçi dünya, tıpkı bilgisayar korsanları ve siber suçlular gibi IP adresinizi görüntülemektedir. DDoS saldırılarıyla sizi hedef almak için IP adresinizi kullanabilirler.

Neden biri IP adresinizi öğrenmek istesin ki?

Başkalarının IP’nizi bilmesi genellikle tehlikeli değildir. Yine de kimin öğrenmek istediğine göre durum değişmektedir. IP adresinizle ilgilenen üçüncü tarafların listesi:

  • Pazarlamacılar, reklamcılar ve perakendeciler – pazarlamacılar ve reklamcılar size ilgili hizmet ve ürünleri göndermek için IP’nize ihtiyaç duyarken perakendeciler bunu ödeme yönteminizin posta adresini doğrulamak için kullanır.
  • Yetkililer – hükümetler, IP’leri kullanarak yasa dışı faaliyetleri izler.
  • işverenler – modern şirketler, çevrimiçi etkinliklerinizi ve davranışlarınızı görmek için IP’nizi kontrol edecek.
  • Abonelik hizmetleri – abonelik hizmetleri sağlayan şirketler, hizmetlerini kullanılabilir kılmak veya kullanılmaması için, kullanıcıların konumuna bağlı olarak IP adreslerine güvenir.
  • Kara liste veritabanları – spam göndericileri engellemek için kullanıcıların IP’lerine ihtiyaçları var.
  • Sosyal medya platformları – kullanıcıları engellemek için IP’leri kullanır.
  • Bilgisayar korsanları ve siber suçlular – bilgisayar korsanları IP’nizi kullanarak cihazlarınıza kötü amaçlı yazılım yükleyebilirken, siber suçluların siber saldırılar başlatmak için IP’lere ihtiyacı vardır.

Dijital dünyada herkes IP’nizi istiyor ama hepsinin kötü niyeti yok. Web üzerinde çalışan çoğu hizmet, para transferlerinizi güvence altına almayı ister. Güvenliğinizi sağlamak ve faaliyetlerinizi kontrol etmek için IP’nize güvenir.

Ancak bazı bilgisayar korsanları ve siber suçlular kişisel bilgilerinizi çalmak ve bunları kendi amaçları için satmak veya kullanmak ister. Bu nedenle, IP’niz de dahil olmak üzere özel ve kişisel bilgilerinizin yanlış ellere geçmemesini sağlamak için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır.

IP adresinizi korumak için yapabileceğiniz şeyler

IP’nizi korumak istiyorsanız, en iyi yol onu gizlemektir. İşte bunu yapmanın iki yolu.

VPN kullanın

Güvenilir bir VPN servis sağlayıcısı seçmek, IP adresinizi gizlemenin en iyi yollarından biridir. Bir VPN uygulaması, trafiğinizi şifreler.  Bununla birlikte şifrelenen trafiği VPN sunucusu aracılığıyla gönderir. Bu sayede çevrimiçi trafiğinizin gizliliğini sağlayan sanal bir IP atanmış olur.

Tor’u kullanın

Tor, web’de gezinirken ek gizlilik ve anonimlik katmanları sağlamak için mükemmel bir tarayıcıdır. Çevrimiçi trafiğinizi gizler. Faaliyetlerinizi gizli tutar ve IP’nizi güvende tutmak için yüksek düzeyde şifreleme sağlar.

IP adresi çevrimiçi dünyadaki kimliğinizdir. Bu konuda ne kadar çok şey bilirseniz, çevrimiçi gizliliğinizi o kadar çok koruyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.