Gezginler için Serbest Çalışma Rehberi

Geleneksel iş saatlerine uymayı zor buluyorsanız, bu konuda sorun yaşayan tek kişi siz değilsiniz. Dünya çapında milyonlarca insan, maceralarını finanse etmek için yeterli parayı kazanırken iyi bir iş-yaşam dengesi kurmalarını sağlayan serbest çalışmanın keyfini çıkarıyor. Ve serbest çalışmanın yalnızca evden çalışmanıza izin verdiğini düşünmeyin; aynı zamanda dünyayı gezip para kazanabilirsiniz. Uzaktan çalışma, belirli bir şehirde veya ülkede yaşama ihtiyacını ortadan kaldıracaktır. Ancak, bu yaşam tarzını sürdürmek istiyorsanız, özveri ve bağlılık yoluyla nasıl para kazanacağınızı bilmeniz gerekir. Serbest çalışmayı denemek isteyen tüm gezginler için küçük bir rehber.

Ortak çalışma alanlarına bakın

Bugün, çoğu restoran, kafe ve konaklama yeri ücretsiz Wi-Fi sunmaktadır. Ancak bu yerler genellikle gürültülü, rahatsız edici  ve pahalı olmaktadır (sadece orada kalmak için saatlerce kahve ve yiyecek satın almak bütçenizi ve bütçenizi zorlar). Neyse ki, uzaktan çalışma daha popüler hale geldikçe, dünyanın her yerinde ortak çalışma alanlarının açıldığını görebiliriz.

Çoğu ortak çalışma alanında harika bir internet bağlantısı, pratik masalar ve rahat sandalyeler ve hatta dinlenmek için kanepeler ve puflar bulunur. Ve bunların hepsini çok makul bir fiyata alabilirsin – hatta belki bedava lezzetli kahve bile alabilirsin!

İş almak

Ne tür bir freelance iş yaparsanız yapın, yeni müşteriler çekmezseniz seyahat edemez ve para kazanamazsınız. Neyse ki, serbest çalışanlarla müşterileri hızlı ve başarılı bir şekilde birbirine bağlamak için tasarlanmış web sitelerine güvenebilirsiniz.

Akılda kalıcı bir isim bul

Eski işinizde uzaktan çalışıyorsanız, bunu düşünmenize gerek yok. Ancak bir seyahat blogcusu olarak bir kariyer planlıyorsanız, bunu yapmak istiyorsanız kesinlikle akılda kalıcı bir isme ve alana ihtiyacınız var. Kişisel alan adınızı kişiliğinizi ve içeriğinizi gösterecek bir biçimde ayırtmak çok kolay. İyi bir alan adı ile öne çıkacak ve fark edileceksiniz. Gelecekte, onu iyi bir fiyata satabilirsiniz. Hatta seyahatlerinizi finanse etmek için ekstra gelir yaparsınız.

Kaliteli donanıma yatırım yapın

Birçok dünya gezgini, sakin kumsallara ve ıssız yerlere gitmektedir. İşleri bitirmeyi ve müşterilere iş teslim etmeyi istiyorsak, iyi bir güç kaynağı ve Wi-Fi bağlantısı olan noktalar bulmamız gerekiyor. Yerel bir SIM karta sahip olmak böyle zamanlarda hayat kurtarıcı olur. Çünkü verilerinizi e-postalarınızı kontrol etmek ve müşterilerle iletişim halinde kalmak için kullanmak mümkündür. Çalışmanıza bağlı olarak, akıllı telefonunuzdan bile bitirebilirsiniz!

Özellikle yolda çok zaman harcıyorsanız, iyi bir taşınabilir güç bankasına sahip olmak da önemlidir. 

Müşterilerinizle açık iletişim kurun

İşi bitirdiğiniz sürece müşteriler genellikle nerede olduğunuzu umursamazlar. Ancak yine de onları nerede olduğunuz konusunda bilgilendirmek iyi bir fikirdir. Bu sayede bağlantınızı kaçırır ve toplantınıza yetişemezseniz veya otobüsünüz bozulursa ve o Zoom görüşmesini yapamıyorsanız müşteriniz daha affedici olacaktır. Belirli bir yükümlülüğü yerine getirememe ihtimaliniz olduğunu önceden bildirirseniz, anlayacaklardır.

Hizmetlerinizin reklamını yapın

Seyahat ederken birçok farklı insanla, diğer gezginlerle, yerel halkla, iş adamları ve turistlerle temasa geçeceksiniz. Bazıları gelecekteki müşteriler olabilir, asla bilemezsiniz. Bu yüzden yol boyunca ağ kurmaktan ve iş bağlantıları kurmaktan çekinmeyin. Kartvizitlerinizi her zaman hazır bulundurun. Yeni tanıştığınız kişilere vermekten çekinmeyin. Hatta bazılarını pansiyonlarda, kafelerde veya ilan panolarında bile bırakabilirsiniz!

Tedavisi olmayan bir seyahat tutkusu olanlar için serbest çalışmaktan daha iyi bir kariyer olamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.