Bitcoin Bir Gün Sıfırlanabilir Mi?

İnsanlara Bitcoin almamalarını söyleyen ve bir gün Bitcoin’in unutulmaya sürükleneceğini söyleyen kripto para karşıtlarını daha önce duymuşsunuzdur. Ayrıca Bitcoin’in bir gün patlamaya mahkum bir heves veya balondan başka bir şey olmadığını söylemeye bayılırlar.

Öte yandan, kripto para meraklılarının da kendi versiyonları var. Bitcoin’in gerçekte ne olduğu ve her fırsatta inanmayanlara faydasını anlatmaktan mutluluk duyarlar.

Peki Bitcoin’in değeri aniden sıfıra düşerse gerçekte ne olur? Sadece dünya çapında az sayıda büyük yatırımcıya mı zarar verir? Yoksa finansal sistemin tamamen çökmesine mi neden olur?

Bu soruyu cevaplamak için önce Bitcoin’in küresel finansal sistemdeki mevcut konumunu analiz edeceğiz.

Büyük Resme Bakmak: Bitcoin Şimdi Nerede?

Bugün, tüm kripto para birimlerinin birleşik değeri 1,6 trilyon dolar. Tüm bu para 10 milyon dijital cüzdanda tutuluyor. Bitcoin tek başına toplam kripto piyasa değerinin 848 milyar dolarını oluşturuyor.

Bu devasa genişlemeyi sağlayan şey, ortalama Bitcoin yatırımcısının profilindeki değişimdir. Başlangıçta, yatırımcı tabanı erken inananlardan, bunu anlayan ve muhtemelen katkıda bulunan geliştiricilerden oluşuyordu. Ancak hem sıradan insanlar hem de büyük şirketler ve kurumlar Bitcoin gerçeğini temkinli bir şekilde kabul etmeye başlayınca durum değişti.

Bitcoin’in ve onun altında yatan teknolojinin benimsenmesi, pazar üzerinde öyle bir etkiye sahip ki, daha önce yalnızca geleneksel finansal piyasalarla ilişkilendirilen büyük yatırım şirketleri ve hedge fonları gibi yatırımcılar da kripto piyasasına çekildi. Şu anda kurumlar, ticaretin yüzde 63’ünden fazlasını elinde tutuyor.

Buna rağmen bazı hükümetler ve düzenleyiciler hala Bitcoin’i tamamen durdurmaya çalışıyor.Bbaşarılı olamayacakları aşikar hale geliyor. Evet, Bitcoin’in fiyatı, çabaları nedeniyle ara sıra düşüşe geçebilir. Ancak Bitcoin ve onun altında yatan teknoloji, bu girişimlerin uzun vadede boşuna olmadığını defalarca kanıtladı. Günümüzde, Bitcoin’in sahip olduğu destek ve kullanıcı tabanı ile, düzenleyicilerin yel değirmenleriyle savaşmaya devam etmek yerine Bitcoin ile çalışmayı denemesi daha akıllıca olabilir.

Bazı hükümetler zaten bu yaklaşımı benimsediler. Bitcoin ve blok zinciri teknolojisi ile çalışmaya geçiş, zincirleme bir reaksiyon başlattı. Kurumlar, daha fazla Bitcoin meraklısını müşteri olarak çekmek için Bitcoin’i süreçlerine veya tekliflerine dahil etmenin yollarını buluyor. Bankalar, müşterilerinden gelen talebi karşılamak için kripto ticareti sunmak için şimdiden birkaç hamle yaptı. Ayrıca önemli bir kitle elde ettikleri için bu çabaları durdurmaları pek mümkün değil.

Bitcoin Neden Yok Olmayacak?

Bitcoin merkezi değildir. Büyük oyuncular fiyatını önemli ölçüde etkileyebilirken, herhangi bir küçük insan grubunun Bitcoin’i sıfıra indirme şansı neredeyse imkansızdır. Çok sayıda yatırımcı, fiyatı belirli bir eşiğin altına düştüğünde Bitcoin’i otomatik olarak satın almak için ayarlanmış algoritmalara sahiptir. 

İlk meraklılar dürüstçe Bitcoin’in normal para birimlerinin yerini alabileceğine inanıyorlar. Bu inancı takip ederek de ilk etapta Bitcoin’in yükselişe geçmesine yardımcı oldular. Fiyat neredeyse okyanusun dibine indiğinde bile bu grup satmıyor.

Bu grup ayrıca Bitcoin’lerini başka bir nedenden dolayı tutacak. Bitcoin’in ara sıra düşüşlerinde fazla bir şey kaybetmiyorlar. Proje başladığında Bitcoin’i satın aldıkları düşük başlangıç ​​fiyatı göz önüne alındığında, fiyat 100 dolara düşse bile Bitcoin’den kâr etmeye devam edecekler.

Bitcoin’in fiyatındaki dalgalanmalar ve kötü şöhretli oynaklığı, farklı türde yatırımcılar getiriyor. Bu grup sadece finansal kazanç için var. Bu grubun bir kısmı, Bitcoin’e olan ilginin fiyatı artırdığını anlıyor. Diğerleri bunu bir kumar türü olarak görüyor.

Kumarbazlar, ilk sorun belirtisinde gemiyi terk ederek fiyatı düşürürler. Ancak daha deneyimli spekülatörler o noktada satmaktan daha iyisini bilirler. Fiyat düştüğünde, yeni yatırımcıların gemiye atlayacağını ve Bitcoin’in fiyatının tekrar yükselmesine neden olacağını biliyorlar.

Bütün bunlar Bitcoin’in çöküşünü son derece zor kılıyor. Hatta bu düpedüz imkansız. Bununla birlikte, küçük bir düşünce deneyi yapmaya karar verdik. Bitcoin aniden tüm değerini kaybederse ne olacağına dair fikrimiz.

Çöküş Herkesi Etkiler mi?

Bitcoin’i lale çılgınlığı veya dot-com balonu ile karşılaştıran finansal analistleri sık sık duyacaksınız. Bazı benzerlikler kesinlikle var. Bitcoin’in 1.000 doları geçmesi iki yıldan biraz fazla sürdü. 2017’de ikiye katlanması üç buçuk yıl aldı. Şu anda, yaklaşık 45.000 dolar. Cisco’nun dot-com balonundaki en yüksek filigranı sadece 146.75 dolardı.

Dot-com balonu sonunda patladı ve 2000 yılında 5 trilyon doları yok etti. Bitcoin’in mevcut 848 milyar dolarlık piyasa değeri ile, bahislerin çevrimdışı ekonomide de bazı dalgalanmalara neden olacak kadar yüksek olduğunu varsaymak güvenli. Ancak dot-com balonu ile karşılaştırılabilecek hiçbir şey yok. Bitcoin’e bağlı yeterli para yok. En azından şimdilik.

Aslında Mümkün mü?

Bitcoin’in tüm değerini kaybetmesi ve ortadan kaybolması, herkesi etkileyecek kadar korkunç bir durgunluğa neden olması için son derece olasılık dışı olayın gerçekleşmesi gerekir. Meraklılar, madenciler ve kripto borsalarının hepsi fiyat dalgalanmalarına alışkın. Satmaktan daha iyisini biliyorlar. Hükümet kontrolünden bağımsız, tamamen merkezi olmayan, şeffaf bir ödeme sistemine sahip olmak, terk edilemeyecek kadar cazip. Ticaret yapmak için başka bir para birimine sahip olmanın çok ötesinde birçok fırsatın kapısını açıyor.

Bitcoin ve onun altında yatan teknoloji, küresel ekonominin her alanında yolunu açarken, bu kripto para biriminin kalıcı olduğunu söylemek zor değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.